Velikonoční kostka je velmi jednoduchá hra použitelná ve skupince dětí (třída, společenství, jakákoli výuka, …). Cíl této hry je jednak oživit výklad, či udržet pozornost skupiny, ale také upevnit povědomí o některých novozákonních postavách.
Ke hře je nutno připravit tuto kostku (vytisknout na tvrdý papír a složit) a sáček s drobnostmi (bonbony či jiné sladkosti). Ideální je získat klasickou dřevěnou kostku větších rozměrů a opatřit ji potřebnými nápisy.
Podstata hry spočívá v ustrašených učednících po ukřižování Pána Ježíše, kteří jsou ze strachu zamčeni. Vedoucí skupiny ve vhodnou dobu zaklepe a určí (či jinak vhodně vybere) jedno dítě, které rozhodne, zda-li se příchozímu otevře či neotevře. Pak dítě hází kostkou a padne ten, kdo „stojí za dveřmi“. Jsou-li to „Petr a Jan“, „Učedníci z Emauz“ či „Marie Magdalena“, pak získávají „bonbon“ (celá skupina – hrají jako celek, mohou se však upravit pravidla a hrát tak každý sám za sebe). Jsou-li to „Vojáci“ či „Farizeové“, o bonbon (jeden nebo všechny) přicházejí. Je-li to sám „Ježíš“, všechny doposud „vyhrané bonbony“ získávají natrvalo (již o ně nemohou přijít). Takto je možné vstoupit do výuky několikrát podle potřeby, na konci se o získané „dobroty“ musí děti rozdělit. Je možné pravidla libovolně vyvíjet nebo podle potřeby upravovat. Např. zvolené dítě musí ještě popsat „hozenou“ osobu – dříve než se jí „otevře“ nebo místo sladkostí se získávají jiné „kredity“, které lez na konci hry (na konci školního roku) všemožně zúročit…